Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri - Renkler psikolojimizi nasıl etkiler?

Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkileri çoğu zaman aynıdır. Bu konuda araştırma yapılarak, renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri belirlenmiş. Şimdi hayatımızda önemli yere sahip olan renklerin anlamları ve psikolojik etkileri:Çoğu kişi renkleri önemsemese de günümüzde bu konunun ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Fark etmeden alışveriş yapmanıza veya aç olmadığınız halde yemek yemenize neden olan renkler vardır. Yahut hastalığınıza iyi gelecek veya tam aksine hastalığınızı körükleyecek renkler de mevcuttur. Bu nedenle renklerin dili ve psikolojik etkileri hakkında bilgiler edinmelisiniz.

Çevrenizdeki renklerin her biri size bir mesaj verir. Bu nedenle renklerin insan yaşamındaki etkilerini incelemek istedim. Bu listede yer alan renkler, günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Yer almayanlar ise bu renklerin tonlarıdır. Bu nedenle yakın olan renk için ana rengi okumanızı tavsiye ederim. Çünkü hepsi de aynı şekilde etkiler yaratır.

Şimdi, renklerin anlamları ve insan psikolojisi üzerinde etkileri:

Sarı Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Sarı Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Ana renklerin içinde bulunan sarı renge örnek vermek gerekirse akla ilk olarak güneş gelir. Bunun nedeni elbette ki bizi ısıtmasıdır ve evrene pozitif enerji yaymasıdır. Sarı renk insana coşku verir ve mutlu olmasını sağlar. Bunun nedeni ışığın, verimliliğin ve üretkenliğin temsilinin sarı olmasıdır. Her rengin dili farklıdır. Genellikle idealist kişiler, bilim insanları gibi kişilerin favori rengi sarıdır. Özgüveni doğrudan etkileyen renk, yazı ve sıcağı hatırlatır. Böylece kişi kendi yaşamının ve güneş ışığının parlaklığı arasında güçlü bir bağ kurar. Bu da tabii ki renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkileri olduğunu gösterir.

Güneşin rengi olan sarı rengin dilinin insan psikolojisi üzerine etkilerine bakıldığı zaman, bu güzel rengin yaşamı ve geçiciliği temsil ettiğini görebilirsiniz. Bu nedenle dünyadaki taksilerin ortak rengi sarıdır. Zihin uyandıran bir renk olduğu için tercih edilir. Varlığı, istekleri, yaşamı temsil eden bu renk, aynı zamanda dikkat çekicidir. Bu yüzden özellikler ders çalışan öğrenciler genellikle bu renkte fosforlu kalem kullanırlar. Dikkat etmeleri gereken yerleri çizerek, akılda kalıcı olmasını sağlarlar.

Yaşamımız üzerinde her ne kadar pozitif etki yaratsa da sarı renk, odaklanma konusunda sıkıntı yaşamamıza neden olur. Hatta birçok araştırmaya göre yeni doğan bebeklerin sarı renkli odalarda diğer renklere nazaran daha çok ağladıkları ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda sarı rengi hayatımızda satın alma ve hızı da temsil eder. (Ürünlerin renk ve tasarımları satın almamızı nasıl etkiliyor diyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.)Bunun en büyük örneği Fast-food şirketleri ve alışveriş mağazalarıdır. Bu gibi yerlerde ya kampanyalara dayanamıyoruz ya da hızlı bir şekilde yemeklerimizi yiyip kalkıyoruz. Açık renkteki sarının anlamı iyiye işarettir. Fakat koyu sarı renk ihaneti temsil eder.

Sarı rengin iştah açıcı, hazımsızlığı önleyici ve sindirim sistemini düzenleyici etkileri de vardır. Vücudumuzda sindirim sistemi ve mideyi temsil eden renk sarıdır. Bu yüzden çocuğumun iştahı az, iştahsız ne yapabilirim gibi sorulara yanıt arıyorsanız, daha çok sarı renkli eşyalara yönelmelisiniz. Böylece çocuğunuzun hem iştahı açılacak hem de vücudundaki zehirli maddelerin uzaklaşması sağlanarak, kanın temizlenme işlemi gerçekleşecektir. Sarı rengi seviyorsanız, işlerin kendi kontrolünüz altında olmasını istersiniz ve kesinlikle kontrolünüzün dışında gelişen olaylardan nefret edersiniz.


Turuncu Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Turuncu Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Kırmızı ve sarı renklerin karışımından ele edilen ara renk turuncudur. Turuncu renk nasıl oluşur diyorsanız; kırmızı ve sarı rengi eşit bir şekilde karıştırmalısınız. Sıcak renkler grubunda olan turuncunun renk tonunu farklılaştırmak için kırmızı ve sarı rengi elde etmek istediğiniz tona göre ayarlamalısınız. Genellikle dışa dönük kişilerin favori rengini oluşturur. Renklerin dili turuncu insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Mutluluk verir. Fakat tonuna göre kızgınlık yaratabilir. Örnek vermek gerekirse;

Turuncu rengin anlamı genellikle sosyalleşmeyi, sıcak beklentileri temsil etse de reklamcılık sektöründe farklı etkiler yaratabilir. Özellikle hastanelerde bu etkiyi görebilirsiniz. Turuncu kırmızıya yakın sıcak renk tonu olduğu için yanlış ton kullanıldığında kızgınlık, öfke yaratır. Ruhsal açıdan hasta yakınlarını etkiler. Bu nedenle de kızgınlık duygusu, öfke açığa çıktığı için hastanelerde bu renkler pek tercih edilmez. (Öfkenizi kontrol altında tutmanız için yapmanız gerekenlere bu yazıdan öğrenebilirsiniz.)

Gösterişin rengi olan turuncunun yaşamımız üzerindeki etki sarıda olduğu gibi pozitiftir. Dışa dönük kişilerin rengi olan turuncunun insan yaşamına etkileri hareketlilik katmaktadır. Enerjisi yüksek renkler arasında bulunur. Aynı zamanda kişiye sürekli haklı olma isteği ve üstün gelme çabası ağır basmaktadır. Bu yüzden çocuklarınızın odasında, mutfağınızda veya yemek odanızda bu rengi tercih edebilirsiniz. Turuncu renginin yoğun olması mutluluğu ve canlılığı beraberinde getirir. Fakat çalışma odalarında aynı etkiyi görmek mümkün değildir. İçiniz kıpır kıpır olacağı için çalışma isteğiniz gelmeyecektir. İlle ben yardımcı renk turuncuyu kullanmak istiyorum diyorsanız; farklı renkler ile kombin oluşturmanızı önerebilirim.

Yorgunluğu gideren ve iştah açan renk olarak bilinen turuncu; metabolizmayı hızlandırır. Cesaret, canlılık ve güven verir. Özellikle böbrek, karaciğer, pankreas, dalak ve mide ülseri gibi hastaların psikolojisinde olumlu etkilere sahip olan turuncu rengi aynı zamanda romatizma gibi şikayetlerin azalmasına da yardımcı olur. Tabii ki bunun için bütün eşyalarınızın turuncu olması yeterli olmayacaktır. Bunun yanında sağlıklı beslenmeniz gerektiği şarttır. Aynı zamanda yeni başlangıçların ve yeniden doğuşların rengi turuncudur. Bilhassa psikolojik bozukluk tedavilerinde kullanılan bir renktir. Çünkü içinde barındırdığı enerji ile hastalar, yaşamaya daha pozitif bir şekilde bakmaya başlar. Bu rengin kısacası manevi zenginliği temsil ettiğini söyleyebiliriz. Kırmızı, turuncu ve sarı renklerin ortak özelliği sıcak renkler olmasıdır. Bu yüzden de enerji veren renkler olarak bilinirler.

Kırmızı Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Kırmızı Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Renkler ve anlamları denildiğinde aklınıza ilk gelen renk kırmızı olabilir. Çünkü kırmızı rengin insan psikolojisi üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Bu konuya değinmeden önce kırmızı rengin, ana renk olduğunu söylemem gerekir. Ana renk biliyorsunuz ki karışım ile elde edilemez. Dikkat çekilen bir renk olduğu için aşk, cesaret, öfke, istek, tehlike gibi fiziksel anlamda hisleri simgeler. Hareketlilik ve azmin gerekli olduğu yerlerde genellikle kırmızı renk çoğunluktadır.

Sıcak renkler arasında bulunan kırmızı rengin anlamı fiziksel ve duygusal açıdan farklı iki şekilde ele alabiliriz. Çünkü renlerin anlamları ve özellikleri kişi farklı şekillerde etkileyebilmektedir. Özellikle bu kırmızı renk için geçerlidir. Çünkü hem duyguları hem de fiziksel dürtüleri ele geçirmiş bir renktir. Fiziksel açıdan kırmızı rengin anlamına baktığımızda yukarıda dediğim gibi hareketlilik, dinamizmi ortaya çıkarır. Duygusal olarak bakıldığından hem mutluluğu hem de azim ve kararlılığı temsil eder. Bu yüzden kırmızı önemli ve sık kullanılan bir renktir. Kırmızı renk insanların üzerinde canlandıran ve heyecan verici hisler yaratır. Yapılan araştırmalarda kırmızı rengin yoğun olduğu ortamlarda insan vücudundaki enerjinin %10’u direkt harekete geçer.

Sarı ve turuncu renkte olduğu gibi kırmızı rengi de iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bilhassa Fast food sektöründe bu renkler ağırlıklı olarak kullanılır. Çünkü kişiye aç olduğu hissi uyandırılarak, yemek yemesi gerektiği sinyalleri verilir. Bu nedenle gıda firmalarında çoğunlukla kırmızı rengi tercih edilir. Renkler arasında kırmızı rengi ilk olarak dikkat çektiği için aynı zamanda uyarı ve tehlike işaretlerinde kullanılır. Kan basıncını ve tansiyonu etkileyen bir renktir. Kırmızı rengin yoğun olduğu ortamlarda çalışıyorsanız veya yaşıyorsanız bir süre sonra rengin etkisine maruz kalarak, öfkelenebilirsiniz. Kısacası duygu bozukluğu yaşayabilirsiniz.

Çocuk sahibi olmak istiyorum diyenlerin yatak odasında kullanması gereken renklerden biri kırmızıdır. Kırmızı renk, kan akışını hızlandırdığı için hareketliliği teşvik eder. Bu sayede eşler birbirine daha fazla yakınlaşır. Tahrik edici bir renk olduğu için yatak odanızda, geceliklerinizde bu rengi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı, kansızlık veya felç gibi şikayetleriniz varsa da kırmızı rengi destekleyici olarak yanınızda bulundurabilirsiniz. Tabii ki bu renk olan ortamda uzun süre bulunmamalısınız. Çünkü yüksek ateş, gerginlik gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.


Pembe Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Pembe Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Beyaz ve kırmızı rengin karşımı ile oluşan pembe renk özellikle küçük kız çocuklarının tercihini oluşturur. Kırmızı renk gibi canlılık veren bu renk daha hassastır. Yumuşak bir ara renktir. Sevgi ve şefkati çağrıştıran renk, vücudumuzda kalbi temsil eder. Çocuk ve anne arasında auranın gelişimi için genellikle pembe renk tercih edilir. Sağlığa iyi gelen bu renk, sevginin rengidir. Genellikle pembe rengini kullananlar sevgiye aç kimselerdir.

Pembe renk çeşitleri arasında genellikle şeker pembesi tercih edilir. Yalnızlık hissini yansıtan pembe rengin anlamı içinizdeki kalan sevgiyi ve ümidi temsil eder. Sakinlik, dinginlik hissi veren bu renk, özellikle tahsilat işlemlerinin kolaylıkla yapmasını sağlar. Bu yüzden kasiyerler yahut tahsilat işi ile uğraşan kimselerin pembe rengi tercih etmesi olumlu etkiler yaratır. Hayallerin ve aşkın rengi olan pembe renk, mutlu olmanızı sağlar. Belki de bu yüzden hemcinslerim tarafından çoğunlukla tercih edilir. Psikolojik etkisi olumlu olduğu için sevilen bir renktir.

Renklerin psikolojik anlamları gerçekten önemlidir. Özellikle pembe rengi sakinliğe, yumuşaklığa daha yatkın olduğu için hapishanelerde, uyuşturucu tedavi merkezlerinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Çalışanların üretken bir şekilde çalışmasını isteyen işverenler bu renkten kaçınması gerekir. Çünkü bu rengin ağırlıkta kullanılması çalışanları rehavete sürükleyebilir. Böbrek, sinir ve sara (epilepsi) hastalarına iyi gelen bu renk, tedavinin olumlu bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir. (Renkler ofisteki verimi nasıl etkiliyor hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.)

Renklerin insan yaşamına etkileri denildiğinde en olumlu etkiyi pembe de görebilirsiniz. Çünkü sakinlik hisse insanlar için oldukça önemlidir. Vücudumuzda kalbi temsil eden bu renk, kadın erkek ayrımı yapmaksızın herkes tarafından kullanılması olumlu etkiler yaratacaktır. Duygusallık açısından olumlu düşünmeyi sağlayan bu renk hayatımıza neşe katarken, sorumluluklarımızın bilincinde olmamızı sağlayacaktır. Genellikle bu renk evimizin salonunu süslemektedir. Huzurlu vakitler geçirmemizi sağlamaktadır.
Mavi Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Mavi Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Soğuk renkler arasında yer alan mavi, ana renktir. En çok kullanılan renktir. Öyle ki etrafımızda mavi rengine örnek verebileceğimiz sayısız materyal bulunur. Genellikle ilk akla denizler ve gökyüzü gelir. Dinlendirici bir özelliği sahip olan renk kesinlikle özgürlüğün rengidir. Mavi rengin anlamı kısaca huzur ve özgürlük diyebiliriz. Araştırmalara bakıldığı zaman mavi rengin yoğunlukta olduğu alanlarda yaşan kişilerin sinir sistemi daha güçlüdür. Çünkü mavi bir yandan da hoş görünün rengidir. (Daha özgür bir hayat için yapmanız gerekenleri öğrenmek için tıklayın.)

İştahım çok açık kapatmak istiyorum diyorsanız mavi renkli tabak, çanakları kullanabilirsiniz. Çünkü mavi renk iştah kapatıcıdır. Kilo vermek istiyorsanız kesinlikle mavi renkli eşyaları tercih etmelisiniz. Kilo almak istiyorsanız da mavi renkli eşyalardan kaçınmalısınız. Daha çok sarı, turuncu gibi iştah açıcı renklerde eşya tercih etmelisiniz. Diyet yapıyorsanız, yardımcı olması açısından mutfağınızı mavi renge boyayabilirsiniz. Restoran sahibiyseniz kesinlikle mavi renginden kaçınmanız gerekir.

Mavi aynı zamanda üzüntüyü, yalnızlığı, depresyonu, sadakati, bilgeliği temsil eder. Bu nedenle psikologların bu renkten kaçınması gerekir. Özellikle hastalarıyla görüştüğü sıralarda üzerinde mavi renk bulunmaması gerekir. İş görüşmesine gidiyor ve işe alınmak istiyorsanız renk olarak maviyi tercih edebilirsiniz. Böylece karşı taraftaki kişiye pozitif enerjiler yansıtarak, kabul edilmenizi sağlayabilirsiniz.

İş yerinde performansı artırmak istiyorsanız ofisinizi mavinin tonlarına boyayabilirsiniz. Aynı zamanda aklınızda kalmasını istediğiniz notların, altını mavi kalemler çizebilirsiniz. Mavi kalemler ile yazılan yazılar daha çok akılda kalır. Bu nedenle dünyada mavi renkli kalemler daha yaygındır. Bu rengi seven kişiler kendileriyle barışıktır. Çünkü hoşgörülü, huzurlu, nazik kimselerdir. Aynı zamanda oldukça fedakardırlar.

Gözleri ve sinirleri rahatlatan mavi renk, baş ağrılarına, migrene iyi gelmektedir. Aynı zamanda boğaz, guatr ve bademcik ağrısı çekenlerin yaşamında olumlu etkiler yaratır. Bunun yanı sıra çocukluk hastalıklarında da mavi renk etkilidir. Bilhassa diş çıkan çocuğa ne iyi gelir diyorsanız, mavi renkli eşyaların evladınızın rahatlamasını sağlayacağını bilmelisiniz. Çünkü kan akışını yavaşlattığı gibi kişiyi sakinleştirir. Tansiyonun düşmesini sağlar. Bu nedenle yüksek tansiyonlu hastalar, sürekli havale geçiren kişiler mavinin tonlarını evlerinde bulundurmalıdır. Açık mavi biraz daha buz kütlesini çağrıştırdığı için koyu tonları tercih etmenizde yarar vardir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

İş Görüşmeleri için Doğru Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Başarılı Bir İş Görüşmesi için Dikkat Edilmesi Gereken 11 Önemli Nokta
İş Görüşmesine Giderken Giyilmemesi Gereken Renkler
İş Görüşmesinde Reddedilmenizin Acı Ama Gerçek 7 Nedeni

Yeşil Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Yeşil Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Mavi renk gibi soğuk renkler arasında yer alan yeşil, tabiata hakimdir. Bu renk kesinlikle insana huzur verir ve içini rahatlatır. Yeşil renk nasıl elde edilir diyorsanız; sarı ve mavi renklerini eşit bir şekilde karıştırmanız gerekiyor. Bu karışım sonucunda ara renk olan yeşili elde edersiniz. İstediğiniz tona göre mavi ya da sarı rengi daha çok kullanabilirsiniz. Güven veren ve iç açıcı olan bu renk, umudur temsil eder. Yeniliği, gençleşmeyi, canlanmayı sağlar. Bu yüzdendir ki doğa ile yaşayan kişiler daha canlı ve gençtir. Aynı zamanda renklerin dili yeşil, cömertlik, paylaşım ve uyumu da temsil etmektedir.

Favori rengi yeşil olan kişiler oldukça üretkendir ve çevresiyle çoğu zaman uyum içindedir. Bu nedenle üretkenliği artırmak istiyorsanız yeşil rengini tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem üretkenliğiniz artar hem de içiniz huzurla dolar. (Ofiste üretkenliğin artması için ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.) Hastanelerde dikkat ettiyseniz genellikle yeşil rengi yoğun olarak kullanılır. Bu renk hem hastaları hem de yakınlarını rahatlatır. Binaların girişlerinde bu rengin kullanılmasının nedeni güvenlik açısından bir sorun olmadığı duygusunu insanlara yansıtmasıdır.

7 çakra renkleri arasında bulunan yeşil rengi, vücudumuzda birçok bölge üzerinde olumlu etki yaratır. Mavi gibi göz rahatsızlıklarında dinlendirici etki sağlarken; kalp ve verem hastalıklarında da oldukça faydalı etkiler görülmesinde yardımcı olur. Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaşmasını sağlar ve sinirleri destekler. Yıpranmasını önleyerek, hücrelerin yenilenmesini, kısa sürede onarılmasını sağlar. Renklerin etkileri denildiğinde yeşil olumlu etkiler yaratsa da sakinlik, dinginlik hali bazen insanları tembelliğe teşvik edebilir. Bu nedenle bilhassa çalışmayı sevmeyen, çalışmaya yatkın olmayan kişilerin iş ortamları yeşil olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Home Ofis Çalışanların Üretkenliğini Arttıracak Dekorasyon Önerileri
Beyaz Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Beyaz Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Işığı yansıtan renkler arasında yer alan beyaz rengi temizlik ve saflığın sembolüdür. Negatif etkileri azaltan bir özelliğe sahiptir. Masumiyeti adlandıran bu renk, genellikle doktorlar tarafından kullanılır. Çünkü doktorlar sürekli negatif enerjilere maruz kalırlar. Bu nedenle ortamdaki negatif duyguları yok etmek için beyaz renk tercih edilir. Aynı zamanda korkularınızdan arınmanızı sağlayan bir etkiye sahiptir. Kişiyi güçlendiren bu renk, soğukkanlılığı ve asaleti temsil eder.

Beyaz rengi nasıl oluşur diyorsanız, bütün renkleri karıştırmanız gerekiyor. Çünkü beyaz renk bütün renklerin karışımından oluşur. Bütün renkleri içinde barındıran beyaz rengin insan psikolojisi üzerindeki etkileri olumludur. İstikrarı ve devamlılığı temsil eden renk, huzurlu olmanızı sağlar. Güven verir ve düşünce gücünü artıran özelliğe sahiptir. İnsanlara hüzün vereni dertlerini, tasalarını hatırlatan bir özelliği daha vardır. Kefen rengi olduğu için matem rengi olarak da bilinir. Bilhassa Uzak Doğu Asya ülkeleri arasında yer alan Çin’de beyaz rengi, matemi anımsatır.

Renklerin psikolojik anlamları yadsınamaz derecede önemlidir. Aynı zamanda yaşanılan mekanlarda tercih edilen renkler, kişilerin duygusal veya daha agresif olmasını sağlar. Bu nedenle baskın özelliklerinizi bastırmak için doğru renkleri tercih etmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz ki beyaz ile boyanan mekanlar daha geniş gözükür ve insanlar arasında daha ferah olarak anılır. Bu yüzden dar mekanları beyaz boyayarak genişlemesini sağlayabilirsiniz. Tüm renklerle uyumlu olan beyaz, dengeleyici bir renktir. Işığı yansıttığı için bilhassa güneş almayan odaların beyaz ile boyanması odanın daha aydınlık bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Beyaz rengin yaşamımızdaki yeri temizlik ve sağlık açısından önemlidir. Biliyorsunuz ki sağlık alanlarında beyaz renk oldukça yoğun bir şekilde tercih edilir. İlaç firmaları, kutuları genellikle beyaz rengi tercih ederler. Bu rengi seven kişiler genellikler temiz ve saf olmayı çok severler. Aynı zamanda aydın düşünceye ve geniş bir hayal dünyasına sahip kişilerin favori rengi beyazdır. Bağırsak sorunu çekenler, akciğeri yetersiz kimseler ve şeker hastalığına yakalanan kişilere doktorların önerileri beyaz renkten faydalanmalarıdır. Çünkü bu renk sayesinde hastanın, hastalığından kurtulması için olumlu enerjiler etrafa yayılır.
Siyah Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Siyah Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Siyah rengini tanıtmadan önce öncelikler doğada böyle bir rengin olmadığını söylemek istiyorum. Çünkü siyah bir renk değildir. Aksine renksizliktir. Bu yüzden de doğada bu renk bulunmaz. Işığı emen renk olduğu için göz yanılması olarak o rengi siyah olarak görürüz. Bu renk, bazı psikologlara göre kişiler üzerinde olumlu etkiler yansıttığı söylenirken, bazılarına göreyse tam tersi olumsuz etkiler yarattığı hakkında konuşulur. Kısacası tartışmalı bir renktir diyebiliriz. Ama sokağa çıkıp baktığınızda çoğu kişinin üzerinde kara rengi görürsünüz.

İnsanların psikolojisinde etkili olan siyah rengin anlamı bir yandan karanlık diğer yandan da aydınlığı temsil eder. Suçlar, kötülükler, zor durumlar her zaman karanlık olarak adlandırılır. Fakat sabır, sadakat, dayanıklılık, bilgelik veya güvenirlilikte siyah renk ile ilişkindir. Aynı zamanda acı, keder gibi anlamlara da gelir. Bu nedenle siyahı genellikle kıyafetlerimizde tercih ederiz. Bu tercihimizi karşımızdakilere ciddi ve güçlü görünmek için kullanırız. Tabii ki siyah renk biliyorsunuz ki diğer yandan da kilo problemi yaşayan kişilerin sığındığı limandır. Daha zayıf gösterdiği için bu renk çoğu kişi tarafından tercih edilir.

Kara rengin yaşamımızdaki etkisine bakacak olursak, siyah rengi genellikle özgüveni yüksek kişiler tercih eder. Azimli ve kararlı kişiler tarafından tercih edilen bu renk, iş hayatında başarılı olmayı sağlar. Fakat bu renk bir yandan da kişiyi aşırı inatçı ve hırslı yapabilmektedir. Bu nedenle siyah rengin diğer renkler ile kombin edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra diğer olumsuz özelliği ise çoğunlukla siyah giyinen insanların ruhsal açıdan problem yaşamasıdır. Bu nedenle özellikle bu renk, çocuklarınızda inatçılığa veya depresyona sebep olabilir.

Beyaz renk gibi siyah renkte matem rengi olarak adlandırılır. Bu yüzden cenazelerde genellikle siyah renk tercih edilir. Kötülüğün sembolü olarak görülen bu renk, karamsarlığı artırır. Yalnızlığı, sıkıntıları, hüznü ve endişeleri çağrıştıran bu renk aynı zamanda ağırbaşlılığı, soyluluğu, hırsı temsil eder. Bu nedenle de makam araçları genellikle siyah tercih edilir. Bu renk, bilhassa çocuk odalarında kullanılmamalıdır. Konsantre olamıyorum, dikkatim çabuk dağılıyor ne yapabilirim diyen kişiler siyah renkli odaları tercih edebilirler. Siyah renk için kısacası insanların psikolojisi üzerinde; kendine güveni artırıcı, konsantrasyonu yükseltici etkisinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Tavsiye İçerik: Dikkat Dağınıklığını Yenmek için Ne Yapmalı?


Mor Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Mor Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Mor renk nedir, nasıl oluşur sorusunun cevabını arıyorsanız, kırmızı ve mavi rengin karışımından elde edildiğini söyleyebiliriz. Soğuk renkler arasında bulunan mor renginin huzur veren bir özelliği vardır. Bu nedenle uyku problemi çeken kişilerin yatak odalarının veya eşyalarının renginin mor olması söylenir. Bu sayede rahatça uykuya dalabilirsiniz. Uyku probleminizi bu renk sayesinde çözebilirsiniz. Bilhassa bu konuda açık tonları tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Lüks ve ihtişamı anımsatan bu renk, hayal gücünüzü artırmanızı sağlar. Siyah gibi konsantrasyonunuzu artırmanızda yardımcı olur.

Favori renginiz mor ise genellikle ruhsal dünyanın sizin için ön plandadır. Asil ruhlu bir kişiliğiniz vardır. Duyarlılığınız fazladır. Bu nedenle sanat dallarında başarılı olabilirsiniz. (Sanat nedir, dalları ve çeşitleri hakkında bilgilere buradan ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.) Mor rengin anlamı ve insan psikolojisi üzerine etkisi olumludur. Aynı zamanda yaşamda da önemli yere sahiptir. Çünkü mor rengi sayesinde vücudumuzdaki hormonlar ve salgı bezleri daha dengeli bir şekilde çalışır. Bilhassa menenjit, sara gibi beyin hastalıkların tedavisinde etkin rol oynar. Kanı temizlemede yardımcı olan bu renk; karaciğer, akciğer, kalp ve böbrek hastalıklarında da tedaviye destekçidir. Eklem iltihaplarına karşı da faydası olan bu renk için şifa rengidir diyebiliriz.

Renk tonlarına göre anlamlarında değişiklikler gözlemlenebilir. Koyu tonlar, asalet duygusunu ön plana çıkartırken, açık tonlar daha çok sanatsal açıdan olumlu etkilenmenizi sağlar. Bunun yanı sıra bilinen haliyle üzüntü, depresyon gibi hastalıkları çağrıştıran etkilere de sahiptir. Bu nedenle eğer ki intihara meyilli olan kimseler varsa bu renkten uzak durmalıdır. İntihar edenlerin en çok sevdiği renkler arasında bulunan mor rengi, depresyon sorunu olanlar, alkolikler veya bağımlıların olduğu alanlarda kullanılmamaktadır. Mor renginin tonlarından olan lila rengi için de aynı hususları söylemek mümkündür.
Kahverengi Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Kahverengi Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Kahverengi renk nelerden elde edilir diyorsanız bunun için alternatifiniz oldukça fazladır. Çünkü kahverengi birçok rengin birleşiminden oluşmaktadır. Sıcak renkler olarak bilinen sarı ve kırmızının, siyah renk ile karıştırılması ile kahverengi elde edilir. Aynı zamanda turuncu ve siyah rengini karıştırarak veya turuncu ile mor rengini birleştirerek kahverengi rengini elde edebilirsiniz. Bunun dışında kırmız ve yeşil renklerini karıştırarak kahverengine ulaşabilirsiniz. İç sıkıcı bir renkmiş gibi görünse de aslına bakarsanız, hızlı olmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir renktir.

Hızlı hareket etmek, hareketlerini hızlandırmak isteyenlerin tercih etmesi gereken renk; kahverengidir. Koşucular veya diğer sporcular bu rengi tercih edebilirler. Yapılan araştırmalarda bu rengin insanın hareketlerini hızlandırdığı görülmüştür. Kıyafetlerde bu renk pek fazla tercih edilmese de son yıllarda toprak renkleri moda olmuştur. Bu nedenle pek çok kadının üzerinde toprak rengi kıyafetlere rastlayabilirsiniz. Hayal gücünün güçlenmesini sağlayan bu renk, kişilerin sesiz sedasız bir kişiliğe bürünmesinde yardımcı olur. Kişiye dinginlik ve sakinlik verir.

Kırmızı ve sarı renginde olduğu gibi hızı temsil eden bu renk, bilhassa gıda grubunda yer alan şirketler tarafından tercih edilir. Mütevazılığı simgeleyen bu renk, müşterilerin yemeklerini hızlı bir şekilde bitirmesini sağlar. Aynı zamanda bu renk, terapistlerin tercihini oluşturur. Çünkü kişiler kahverengi giyen kişilere, içlerini daha rahat dökebilmektedir. Bu neden terapistseniz ve hastalarınızın ağzından kelimeleri cımbız ile alıyorsanız kahverengi giyinmenizi tavsiye ederiz.

Lacivert Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Lacivert Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Mavi rengin daha koyusu olarak adlandırılan lacivert rengin oluşumu için kırmızı ve mavi rengin karıştırılması gerekir. Bu karışımda mavi renk daha yoğun olması gerekmektedir. Düşüncenin rengi olarak bilinen bu renk, sezgileri güçlü olan kişiler tarafından sevilir. Karar verme sürecini kolaylaştıran ve hızlı hale getiren bu renk otoriteyi temsil eder. (Daha doğru karar alabilmek için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir öğrenmek için buraya tıklayın.) Engin sonsuzluğu ve verimliliği simge edinen bu renk, fazla göze batmaz. Kişilerin üzerinde güçlü bir imaj sergiler. Bu nedenle psikolojik olarak renklerin dili nedir bilerek, giyinmek gerekir.
Böylelikle karşınızdaki kişiyi sizden daha baskın hale getirebilirsiniz.

Renklerin içinde daha ağır duran lacivertin insanlar üzerindeki etkisi mavi renkte olduğu gibidir. Huzur ve rahatlamayı sağlar. Kişinin daha çok ruhsal dünyasına vakit ayırmasını mümkün kılar. Duygusal düşüncelerin ve bakışların genişlemesi konusunda etkili olan bu renk, bilhassa yoğun ve baskı altında çalışan kişilerin tercih etmesi gereken bir renktir. Politik ve siyasi hatta iş adamlarının vazgeçilmez rengi olan lacivert aynı zamanda kişiye karizmatik bir hava katmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin kendine inancını artırdığı gibi karşısındakilerin de inanmasını sağlayan bir renktir.

Hafızanın güçlenmesini sağlayan bu renk; bilhassa çok rüya gören kişiler tarafından tercih edilir. Pijamanızda bu rengi tercih ederek, rüyalarınızı daha kolay hatırlayabilirsiniz. Bu renk en çok ruh ve sinir hastalıklarına iyi gelir. Bunun yanı sıra göz, kulak ve burun hastalıklarının tedavilerinde de kullanılmaktadır. Ana renkler arasında bulunan lacivert rengi kozmik bir renk olarak tanımlanmaktadır. Çoğu firmanın logosu biliyorsunuz ki laciverttir. Bunun nedeni lacivert rengin sonsuzluğu ve verimliliği simgelemesidir. Böylece bu firmalar insanların gözünde büyük ve prestijli olarak canlanmaktadır.
Gri Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca

Gri Rengin Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri Kısaca
Beyaz ve siyah rengin karışımı olan gri renk ara bir renktir. Bu renk mavi, yeşil gibi insanın gözlerini dinlendirir. Kişinin rahatlamasını sağlar. Fakat bu rengin yoğun bir şekilde kullanılması bunaltıcıdır. Bu nedenle diğer renkler ile kombin oluşturmalıdır. Gri rengin anlamı insan psikolojisine göre uzlaşmacı olarak nitelendirilir. Çünkü bu rengi seven kişiler alçakgönüllüdür. Dolayısıyla bu sayede uzlaşmacıdırlar.

Denge unsuru olarak görülen renk, ciddiyeti ve hareketsizliği de çağrıştırmaktadır. Bu nedenle çoğu devlet kurumunda ön plana çıkan renk gridir. Ciddiyet havasının oluşması için bu renk tercih edilir. Genellikle bu rengi seven kişiler olaylardan uzak durmayı, hiçbir olaya karışmamaya özen gösterirler. Ya da tarafsızdırlar. Kuralcı kişiler tarafından sevilen bu renk, kişinin hareketsiz ve tutucu yönlerinin ağır basmasını sağlar. Siyah ve beyaz rengi biliyorsunuz ki matem rengi olarak adlandırılıyordu. Gri rengi bu iki rengin karışımı olduğu için bunaltıcı sayılmaktadır. Bu nedenle bu rengi odanızda yoğun bir şekilde kullanmamaya gayret etmelisiniz.
Renklerin İnsan Yaşamına Etkileri

Renklerin İnsan Yaşamına Etkileri
Renklerin psikolojik anlamda insanları etkilediğini hep birlikte inceledik. Birçok açıdan renk seçimi kişi için önemlidir. Gerek iş yaşamı gerekse de normal yaşantısı için kişinin doğru renk konsantrasyonunu oluşturması gerekir. Bu sayede kişi, renklerin gücünü lehine kullanabilir. İş görüşmesinden olumlu cevap alarak ayrılabilir. Veya hastalıklarını geçirmesi adına renklerden destek alabilir. Bu nedenle renklerin psikolojik etkileri ve yönlerini bilmeniz gerekiyor. Bu noktada yukarıda fayda sağlayacağınız bilgiler edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
En Çok Kullanılan 30 Beden Dili ve Anlamları [Kadınlar ve Erkekler için Vücut Dili]

Sonuç olarak, soğuk ve sıcak renkler hiç fark etmez bütün renklerin kişiler üzerinde psikolojik etkileri fazladır. Deneyimler ile bu etkilerin hepsi gözlemlenmiştir. Kimi renkler iştahı kapatırken kimileri ise açmaktadır. Hastalıklara, uykusuzluk problemlerine iyi gelen renkler bulunmaktadır. Yazımızda renklerin psikolojik anlamları hakkında bilgiler verdik. Renklerin etkileri nasılmış onlardan bahsettik. Renklerin anlamları ve özellikleri nelerdir hep birlikte baktık. Umarım bu bilgileri kullanarak gerek yaşamınızda gerekse de iş hayatınızda başarılı olabilirsiniz. Renklerin dilini anlayarak, karşınızdaki kişiler üzerinde istediğiniz izlenimleri bırakabilirsiniz.

Renkler psikolojimizi nasıl etkiler? Kıyafetlerimizi seçerken hangi renkleri tercih etmeliyiz?...

Kırmızı
Bu renk kendinizi daha enerjik ve harekete hazır hissetmenizi sağlar. Heyecanı ve hareketi sevenler u rengi seçerle. Bu rengin etkisinde yaş faktörü önemlidir.
Turuncu
Bu renkte kırmızı kadar olmasa da enerji ve heyecan veren bir renktir. Turuncu rengi seviyorsanız cesur ve maceracı bir kişiliğe sahipsiniz demektir. Bu rengin insanları gülmeyi ve güldürmeyi severler. Turuncu, diyalog ve mizah yeteneğini artırır.
Sarı
Entelektüel kişiliğe sahip insanların rengidir. Yönetmeye ve hükmetmeye olan ilgiyi gösterir. Bu renk zihni açar ve dikkati artırır. Güneşin rengi olduğu için insanlara pozitif duygular aşılar.
Yeşil
Bu renk dinlendirici, yatıştırıcı ve dengeleyici bir atmosfer yaratır. Denge ve uyum sembolüdür. Giysilerinizde yeşili kullanmanız örf ve adetlere bağlılığınızı gösterir. Bu rengi sevenler aynı zamanda doğayı ve huzuru da severler. Yeşile ilgisi olanların kalbi ve duygu yüzeyleri yüksek olur.
Turkuaz
Dikkatlerin size yönelmesini sağlar. Genellikle insanlara açık bir iç dünyanız vardır. Bu renkten hoşlananların duygu ve düşüncelerinin saf ve açık olduğu görülür. Giysilerinizde turkuazı kullanırsanız genç ve dinamik kalırsınız.
Lacivert
Düzenin ve ruhsallığın ifadesidir. Bu rengin insanları huzur, barış ve sadelikten hoşlanırlar. Giysilerinizde laciverde ağırlık verirseniz, sadık, dürüst, araştırıcı ve başarılı birisiniz demektir.
Mor
Kendine güven ve özgürlük duygularını harekete geçirir. Yaratıcı ve ruhsal özellikler taşıdığından ilahidir ve sanatın rengidir.
Siyah
Tabiatta olmayan bir renktir. Ölüm ve kederi sembolize eder. Bu renk ışığı reddeder. Bu rengin insanları ruhlarındaki ışığı söndürmeye çalışırlar ve ışık enerjisini vücutlarına sokmazlar. Siyah renk canlılığın ve diğer renklerin reddini ifade eder. Kişiliğin karanlık yönlerini ifade eder. İnsanlar bu rengi saklanmak ve bir takım şeyleri saklamak için giyinirler.
Beyaz
Temizliğin, saflığın ve masumiyetin ifadesidir. Tarafsızlığın rengidir.
Kahverengi
Bu renk toprak ve bağlılıkla ilgili nitelikleri taşır. Kahverengi, kırmızı ve siyah renklerden elde edildiği için her iki rengin özelliklerini de taşır. Giysilerde kahverengi kullanmak bir yere bağlı olma ve gelecek için sağlanan ilişkiler kurma isteğini gösterir. İnsanlar bu rengin pozitif etkisiyle gerçekçi bir kişilik geliştirebilirler. Negatif etkisi ise değişken ve güvensiz bir yapı gösterir. Kahverengi insanlarda düzen duygusunu ve serbest duyguları harekete geçirir.

Nach oben