Sağlıklı İdrar Ne Renk ve Nasıl Olmalı?

 

Çişimizin renginin koyu olması zararlımı, Çişimizin renginin nasıl olması lazım, Çişimizin rengiyle Sağlıklı olduğumuz bilinebilirmi

Sağlıklı İdrar Ne Renk ve Nasıl Olmalı?

İdrar, insanların çok fazla hakkında konuştuğu bir şey değildir. Sifonu çekmeden önce belki bir bakış atarsınız veya atmazsınız bile. Ama idrardaki değişimler – renk, koku, sıklık – sağlığınızla ilgili çok önemli bilgiler verebilir. İdrarınız, ne ve ne kadar yiyip içtiğinizi ve hangi hastalıklara sahip olduğunuzu gösterir.
İdrardaki koku ve renk değişimleri ne anlama gelir? Ne sıklıkla tuvalete çıkmalısınız?

İdrar analizi, çok uzun yıllardır vücuttaki sırları ortaya çıkaran bir yöntem olmuştur. Çünkü vücudunuzdaki sirkülasyon halindeki bir çok madde – bakteriler, mantarlar, fazla şeker ve protein gibi - sonunda idrara düşer.

İdrar, vücuttaki atıkların atılmasında önemli bir rol oynar. Böbreğin kandan süzdüğü fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar yoluyla dışarı atılır. Toksinler ve vücutta birikmesi zararlı birçok madde, vücuttan idrar sayesinde uzaklaştırılır.

İdrardaki koku ve renk değişimi, akşam yediklerinizin dokunması gibi basit bir olayın göstergesi olabildiği gibi, enfeksiyon ve kanser gibi çok tehlikeli hastalıkların da göstergesi olabilmektedir.

Sifonu çekmeden kontrol etmeniz gereken değişiklikler şunlardır:
Sağlıklı İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

İdrar, sarı rengini ürokrom adı verilen bir pigmentten alır. Bu renk genelde idrarın yoğunluğuna bağlı olarak açık veya koyu sarı olabilir. Koyu sarı, genellikle çok fazla sıvı tüketmediğinizin göstergesidir. Açık sarı da çok fazla sıvı içtiğinizi veya idrar sökücü ilaç alıyor olduğunuzu gösterir.

Bazı ilaçlar idrarı florasan yeşile veya maviye, havuçlar turuncuya, vitaminler sarıya ve kalıtsal bir hastalık olan porfiri şarap rengine dönüştürebilir.

İdrarın kırmızı olması genellikle idrarda kan olduğunu gösterir. Ama siz paniklemeden önce şunu ekleyelim, çok küçük bir miktar kan bile idrarın rengini çokça değiştirebilir.

İdrardaki kan, enfeksiyon veya kanser ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Bu yüzden idrarınızı kırmızı renk görürseniz, üroloğunuza veya doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.
Sağlıklı idrar rengi orta açıklıkta (açık limonata rengi) sarıdır.

Koku Değişimleri

İdrarın kokusu genelde çok keskin değildir. Eğer çok kötü ve keskin bir koku – amonyak kokusuna benzer - alıyorsanız, enfeksiyon veya böbrek taşı sahibi olabilirsiniz. Şeker hastaları idrarlarının daha tatlı koktuklarını fark edebilir. Bunun nedeni idrarlarındaki fazla şekerdir. Hatta geçmiş zamanlarda doktorlar, şeker hastalığının teşhisi için bizzat idrarı tadarlardı.

Bazı yiyecekler de idrarda koku değişikliğine neden olabilmektedir. Bu konuda en iyi bilineni kuşkonmazdır. Kuşkonmaz yenildiğinde alınan koku, sülfürün parçalanması yüzünden oluşan kokudur.

Ne Sıklıkta Tuvalete Çıkmalısınız?

Tuvalete ne sıklıkta gittiğiniz, idrarın kokusu ve rengi kadar önemli bir konudur. Çoğu insan günde 6 – 8 kere tuvalete çıkar fakat aldığınız sıvı miktarına göre bu sayı daha az veya daha fazla olabilir. Eğer çok fazla sıvı tüketmemenize rağmen sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, aşağıdaki hastalıklara dikkat etmeniz gerekmektedir:

Hiperaktif mesane – istemsiz mesane kasının kasılması

İdrar yolu enfeksiyonları

İnterstisyel sistit – tahriş olmuş mesane duvarı

İyi huylu prostat büyümesi – prostatın büyüyerek idrar yolunu sıkıştırması ve idrarın normal akışını engellemesi

Nörolojik hastalıklar; felç veya Parkinson gibi.

Şeker hastalığı

Bu durumun tersi – tuvalete çıkamamak – bir tıkanıklık veya enfeksiyonun habercisi olabilir. Öğretmenler, cerrahlar gibi düzenli tuvalet araları vermeye zamanı olmayan insanlar, idrarı tutma eğilimine girerler ve idrara çıkmayı ertelemek problem yaratabilir. Çünkü uzun süre tutulan idrar mesanenin büzülüp genişleyebilen yapısını olumsuz etkiler. Mesane çok fazla şişip yeterince büzülemeyebilir.

Sağlıklı Tuvalete Çıkma Alışkanlığı İstiyorsanız;

Sürekli tuvalete çıkmayı engellemek için biraz susuz kalabilirsiniz fakat çok susuz kalmak da problem yaratacaktır. Suyu susadığınızda için. Günde 8 bardak su içmelisiniz savına yapışıp kalmayın (eğer böbrek veya mesane taşınız yoksa çünkü mesane veya böbrek taşı olan hastalar su tüketimini arttırmalıdır).

Eğer geceleri tuvalete kalkmak için uyanıyorsanız, yatmadan 3-4 saat önce su tüketimini kesin. Kafein ve alkol alımını azaltın.

Ve son olarak, idrarınızı tutmayın. Gitme ihtiyacı duyduğunuz anda, ne yapıyorsanız bırakın ve bir tuvalet bulun.

İdrar Rengi ve Anlamları

İdrar rengi genellikle vücuttaki bir problemin göstergesidir. Renk bir çok şeyin önemli bir göstergesi olabilir. Tıpta, çoğu zaman normalden sapma herhangi bir renk değişikliği ile kliniğe yansır. Örneğin sarılıkta deri, göz ve mukozalar sarı renk alır. Bu nedenle normal yapılarda ve salgılarda herhangi bir değişiklik saptamak için dikkatli olmalıyız ve idrar da bunun bir parçasıdır. İdrarda renk değişimi altta yatan hastalık ve bozuklukların önemli bir göstergesi olabilir. Bu nedenle idrar rengi, bir hastalığın mümkün olan en erken aşamada belirlenmesinde yardımcı olabilecek çok önemli bir işarettir.

Böbrekler idrar üretiminden sorumlu organlardır. Böbrekler sürekli kanın filtre edilmesini sağlarlar. Böbrekler kanı filtre ederken su, şeker, amino asitler, vitaminler ve diğer hayati maddelerin kan dolaşımına geri dönmesini sağlar. Bu sürekli filtrasyonun sonunda üre, ürik asit, kreatinin, hormon atıkları ve toksinler gibi atık maddelerin idrara geçip atılmasını sağlarlar. Normal idrar soluk sarı renktedir ve bu renk ürokrom adı verilen bir maddeden kaynaklanmaktadır. Böbrek hastalıklarında bu filtrasyon ve idrarın seçici geri emiliminin evrelerinde bir hata olduğunda, idrarın bu soluk rengi bazen değişir. Bu bozukluklara bağlı olarak kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, proteinler ve boyalar gibi maddeler idrara geçebilir. Bunlar da idrar renginde değişimlere neden olur. Bu renk değişiklikleri tanı koymada önemlidir.

–Parlak sarı veya neon sarı

Vitamin takviyeleri tüketimi, özellikle suda çözünebilen riboflavin veya B2 vitamini içerenler idrar rengini parlak sarıya döndürür. Kendi doğal rengi de sarı olan riboflavinin aşırı alınması idrar rengini değiştirir. Vitaminler ne kadar sağlıklı olsa da aşırı vitamin alımı hipervitaminozis riski taşır.

-Koyu sarı veya altın rengi idrar

Çok koyu ve konsantre idrar vücudun susuz kaldığını gösterir. Ayrıca çok fazla laksatif alındığının ya da B vitamini kompleksleri içeren besin takviyeleri alındığının bir işareti olabilir.

-Pembe veya kırmızı idrar

Pembe veya kırmızı idrar korkutucu görünebilir ancak bazı durumlarda değildir. Pancar, böğürtlen gibi besinlerin aşırı tüketiminden sonra görülmesi normaldir. Antibiyotikler ve laksatifler, idrarda kırmızı bir renk tonuna neden olabilen ilaçlardır. Ancak çok önemli başka bir sebep de idrarda kan varlığıdır. Bu kan idrar yolu enfeksiyonları, benign prostat hiperplazisi, iyi veya kötü huylu tümörlerin bir sonucu olabilir. Kırmızı idrar böbreklerde taş ve kist oluşumunun bir göstergesi de olabilir.

-Çok açık renk idrar


Çok açık renk idrar, aşırı sıvı tüketiminin işaretidir. Ancak hepatit veya karaciğer sirozu gibi herhangi bir karaciğer hastalığında, diabetes insipidus veya diabetes mellitus’da da açık renk idrar nedeni olabilir. Bunun yanı sıra çok açık renk idrar hamilelik sırasında da gözlenen idrar rengidir.

-Turuncu idrar

Çoğu durumda susuzluk, idrarın aşırı konsantre edilmesine sebep olup turuncu gözükmesini sağlayabilir. Bu durumun suçlusu rifampin, doksorubisin, warfarin, kemoterapide kullanılan ilaçlar ve laksatifler gibi bazı ilaçların tüketimi de olabilir. B kompleks vitaminleri ve havuç suyu da turuncu renkli idrardan sorumlu olabilir.

-Mavi veya yeşil renkli idrar

Metilen mavisi içeren bazı ilaçlar haricinde boya içeren gıdalar veya tıbbi testlerde kullanılan boyalar normal olarak mavi veya koyu yeşil idrara neden olabilir. Nadir durumlarda bu tür bir idrar, “mavi bebek bezi sendromu” olarak bilinen bir durumun belirtisi olabilir. Daha çok bebek bezinde mavi idrar olan bebeklerde görüldüğünden bu ismi almıştır. Aynı zamanda Pseudomonas bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde yeşil renkli idrar görülebilir.

-Koyu mor idrar

Porfiri sinir sistemi ve/veya cildi etkileyen nadir bir tıbbi durumdur. Porfirinler denilen vücut kimyasallarının salgılandığı genetik bir hastalıktır. Bu hastalığın pek çok belirtisinden biri de koyu mor idrardır.

Artık idrar renkleri ve ne anlama geldiklerini bildiğimize göre ve bu belirtiler tanı koymada ne kadar önemli ve anlamlı olsa da, gerçek tanı için sadece idrar rengine güvenemeyiz. Son tanı laboratuvar testlerine bakılarak konmalıdır. Örneğin idrarda protein bakmak için mikroskobik idrar incelemesi yapmak. İdrar rengi tanı koymayı sağlamasa da tanıya giden yolda önemli bir basamaktır.

Nach oben