Vazelin nelere iyi gelir

Vazelin nelere iyi gelir, Vazelinin kullanım alanları nelerdir, Vazelinin faydaları nelerdir?

Vazelin (parafin yağı) vücudunuzun birçok bölgesinde birçok cilt probleminizi gidermek için kullanabileceğiniz bir kremdir. Makyaj temizliğinden nasır tedavisine, cilt bakımından saç bakımına kadar yaygın bir kullanım alanı bulunan vazelin ve faydalarını sizler için derledik.
Vazelin Nedir? Vazelin 1859 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde petrol kuyularında çalışan işçilerin kesik ve yaralarını iyileştirmek için kullandıkları, daha sonra bunu fark eden bir kimyagerin 1870 yılında Vazelin petrol jeli ismiyle piyasaya sunduğu, şimdilerde ise kozmetik sahasında adından sıkça bahsettiren bir kremdir.

Genellikle renksiz ve kokusuz olan vazelinin artık pembe, soluk sarı, beyaz renkli ve koku aromalı da üretilmektedir.

Her şeyden önce belirtmekte fayda gördüğümüz diğer bir konu da vazelin okside olmaz ve havayla temasında herhangi bir kimyasal madde ortaya çıkmaz.

Vazelin ham petrol, mineral yağ ve bal mumu karışımından elde edilen bir tür yağlı merhemdir. Vazelin Robert Chesebrough adlı bir kimyager tarafından keşfedilmiş bir maddedir. Hatta Robert Chesebrough’ın vazelinin ömrü uzatacağını iddia ederek, 96 yaşına kadar her sabah 1 kaşık vazelin yediği rivayet edilir. Elbette biz vazelin yemenizi asla tavsiye etmesek de vazelinin çok geniş kullanım alanı olduğu muhakkaktır. Bunların arasında, vazelinin nemlendirici olarak kullanılmasından bitlerden kurtulmaya yardımcı olmaya kadar pek çok amaçla kullanmak yer alır. İşte vazelinin muhteşem faydaları, kullanım alanları;Bitlerden kurtarır

Vazelin, bit ve sirkeleri yok etmek için kullanılan en etkili maddelerdendir. Bol miktarda vazelini alın saç diplerine bit ve sirke olan yerlere sürün. Bit tarağı kullanmadan önce bir saat bekleyin. Bit tarağı ile saçınızı tarayıp yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Sirkeler, bitler geçene kadar her gün bu uygulamaya devam edin.

Parfüm Kalıcılığı Sağlar

Eğer sizde parfümünüzün çabuk uçtuğunu düşünüyorsanız, parfüm sıkmadan önce el bilekleri ve boyun gibi bölgelerinize biraz vazelin sürüp parfümü bu bölgeye sıkın. Gün boyu koku üzerinizde kalacak ve parfümdeki kimyasaldan bir nebze cilt temasını engellemiş olacaksınız.

Dudak Peelingi

var reklamstore_region_id = 516102;var reklamstore_location="manuel"; Vazelin en etkili doğal dudak peelingi maddesidir. Dudaklarınızda solgun, kuru ve çatlaksa vazelin ile peeling yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bunun için, biraz toz şeker ile az miktar vazelini dudaklarınıza sürün. Hafif dairesel hareketler ile dudaklarınızı ovun. Dudaklarınızı ılık su ile durulayın ve dudak kremi sürün.

Topukları yumuşatır

Genellikle topuklarda görülen çatlamaların yumuşatılması ve pürüzsüz bir hale gelmesi vazelin kullanımı ile mümkün olmaktadır. Bunun için yatmadan önce çatlamış bölgeye vazelin sürün. Temiz çorap giydikten sonra uyuyabilirsiniz. Sabah kalktığınızda gözle görülür etkisini fark edeceksiniz.

Tırnak bakımı

El tırnakları ve çevresindeki deride gerek çevre şartları gerekse cilt kuruluğundan dolayı kötü bir görüntüye bürünebilmektedirler. Gece yatmadan önce bir miktar vazelini tırnaklarınıza, tırnak altına ve etrafındaki deriye sürün. Bir çift ameliyat eldivenini giyin ve sabah kalktığınızda nemli ve yumuşak parmaklarınızı kullanmaya başlayın. Bu yöntem aynı zamanda tırnak kırılmalarını da önler. Bunun nedeni tırnaklarında atık hücrelerden oluşmasıdır. Nemini kaybeden tırnakta kırılma kaçınılmazdır. Bu yüzden haftada en az iki gece tırnaklarınıza vazelin sürüp yatmanız tırnak nem dengesini koruyacaktır.

Pişiği önler

Sizde sabah koşu ve sporu yapanlardan iseniz vazelinin bu faydasından yararlanmalısınız.Birbirine sürterek tahriş olabilecek apış arası bölgelerinize spora başlamadan vazelin sürün. Bunun yanı sıra soğuk havalardan etkilenecek yüz, dirsekler veya kulak gibi açıkta kalan bölgelerde de kullanımı, kızarıklık ve tahrişleri önleyecektir.

Doğal highlighter

Highlightere dünya kadar para vermenize gerek yok! Vazelini highlighter olarak kullanabilirsiniz. Makyaj yaparken elmacık kemikleri ve kaş kemiklerine süreceğiniz az miktarda vazelin daha belirgin hatlar oluşturur. Aynı zamanda cilt parlamasının da önüne geçerek daha sağlıklı ve güzel görünmenizi sağlar.

Eklem Yerlerine Uygulanması

Dirsek ve diz gibi devamlı hareket halinde bulunan eklem yerleri zamanla çatlak ve pürüzlü bir hal alır. İşte tam bu noktada vazelin imdadımıza yetişir. Gün içinde 1-2 defa bu bölgelere uygulayacağınız bir miktar vazelin cildinizi yumuşatacak ve nemli tutarak kendini onarmasını kolaylaştıracaktır.

Küpe Takma

Uzun süre küpe takmadıysanız ilk takımı biraz acılı olmaktadır. Vazelin burada etkili bir yumuşatıcı görevi görerek acı duymanızı engeller. Küpeyi takmadan önce az miktarda vazelini kulak memenize ve küpe deliğine yedirin ve acısız olarak küpelerinizi kullanın.

Saç karışıklığını giderir

Bazı durumlarda özellikle saçlarımızın uç kısımları birbirine karışır ve çözümü can yakabilmektedir. Bunun içinde minik bir parça vazelin kullanarak saçlarınızın daha kolay açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ile saçlarınızın uç kısımlarındaki kuru görüntüde ortadan kalkmış olur. Dikkat etmeniz gereken fazla vazelin kullanmamaktır, çünkü fazla kullanımı saçlarınızda yağlı bir görüntü oluşturur.

Sıkışan Çekmeceler

Zamanla aşınan ahşap çekmecelerde zor açılıp kapanma veya ses yapma gibi sorunlar oluşmaktadır. Böyle bir sorununuz varsa, çekmecenin ray kısmına veya sürtünen kısma bir miktar vazelin sürün ve bu dertten de kurtulun.

Ruj Lekelerini Önler

Ruj yaparken dişinize bulaşan ruj bazı kadınların çok sık başına gelen bir sorundur. Sizde bundan kaçınmak istiyorsanız, ruj yapmadan önce dişinizin dış yüzeyine vazelin süzerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sıkışan Fermuarlar

Vazelin çok can çıkıcı olan kapanmayan fermuar sorununda da en pratik çözümdür. Fermuarın her iki tarafına süreceğiniz vazelin ile açılıp kapanması oldukça kolaylaşacaktır.

Ateş Tutuşturma

Kamp ve piknik gibi yerlerde ateş yakıp yemek yemek veya eğlenmek için ateş yakmanız gerektiğinde, bir bez veya pamuğa vazelin sürün ve bunu diğer malzemelerin tutuşturmasında kullanın. Vazelin hızlı bir şekilde tutuşacak ve uzun süre yanarak çalı çırpının tutuşmasına yardımcı olacaktır

Kapak Açıcı

Oje gibi makyaj malzemelerinizi kullandıktan sonra, şişenin ağzına bulaşmış boya bir dahaki kullanımda açılmasını zorlaştırmaktadır. Sizde kullandıktan sonra şişe ağzına biraz vazelin sürerseniz daha sonra açılırken bir zorluk çıkarmayacaktır.

Makyaj Çıkarıcı

Yan etkileri olmayan ve kolay bir yöntemde vazelin kullanarak makyajınızı çıkarabilirsiniz. Vazelin uyguladıktan sonra su ile temizliği sonlandırın.

Vazelinin belki de yüzlerce kullanım alanı bulunmaktadır. Biz burada bir kadın için en çok kullanabileceğiniz uygulamalardan bahsettik. En iyisi elinizin altında bir kavanoz vazelin bulundurarak gün içinde diğer kullanım alanlarını kendinizin keşfetmesi.


Vazelinin Müthiş Kullanım Alanları ve Faydaları

Aslında vazelin birçok cilt problemimize derman olacak bir kremdir. Yaralardan kesiklere, bazı yanık çeşitlerinde kullanılabilen vazelinin faydalarını ve kullanım alanlarını siz okuyucularımız için aşağıya sıralıyoruz:

1- Cilt Bakımında
Aslında vücudumuz için kullandığımız birçok losyon ve kremin özünde bulunan vazelini cilt bakımınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmede (özellikle çok kurumuş ciltler üzerinde son derece etkilidir.), cildiniz üzerinde oluşan kurulukların ve çatlakların giderilmesinde kullanabileceğiniz gibi cildiniz üzerinde oluşan kesiklerin, yanıkların ve çiziklerin iyileştirilmesinde de kullanabilirsiniz. Vazelin kullanarak cildinizin nemli kalmasını ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.

2- İyileşmez sandığınız nasırların tedavisinde
Galiba bunun en önemli tanığı benimdir. Yıllar önce ayağımda çıkan ve sebep olduğu ağrılardan dolayı neredeyse yürüyemez hale geldiğim nasırlarımdan vazelinin sayesinde kurtuldum. Yatmadan önce nasırlı bölgenize vazelini sürün yatağınızın krem olmaması için de ayağınıza bir çorap giyip sabaha kadar yatın. Kısa zaman içerisinde nasırlarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz.
Ayrıca ayaklarınızın altında oluşan çatlakları da nasır ile tedavi edebilirsiniz.

3– Saç bakımında
Kullandığınız şampuanların ve saç kremlerinin içerisinde saçlarınızı yumuşatması için vazelin kullanıldığını biliyor musunuz? Saçlarınızın yumuşak, daha parlak ve kolay taranması için vazelin kullanmanızı tavsiye ederim. Vazelin kurumuş saçlarınızı besler, onları yumuşatır. Ayrıca saç uçlarınızdaki kırıkların giderilmesini sağlar.

4- Kaş şekillendirici
Vazelin sayesinde dökülmüş olan kaşlarınızın yeniden çıkmasını ve kaşlarınızın istediğiniz şekilde şekillenmesini sağlayabilirsiniz.

5- Tırnak koruyucu
Vazelin kullanarak tırnaklarınızın çabuk kırılmasını önleyebilir, tırnaklarınızı daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Vazelin tırnaklarınızın daha esnek olmasını sağlar.

6- Bebek bakımında
Bebeğinizde bezlenmeden kaynaklı oluşan pişikleri vazelin ile giderebilirsiniz. Kaldı ki birçok bebek yağının bileşeninde de vazelin kullanılır.

7- Makyajınızı temizlemede
Vazelini makyaj temizlemede de kullanabilirsiniz. Hem de cildinizi tahriş etmeden. Ayrıca bu sayede cildinizde kızarıklıkta meydana gelmez.

8- Cildinizin parlak görünmesinde
Cildinize süreceğiniz vazelin cildinizin parlak ve canlı görünmesini sağlar.

9- Dövme yaptırdıktan sonra oluşan hassasiyetin giderilmesinde
Yaptırdığınız dövmelerden sonra dövme yaptırdığınız bölgede haliyle ağrılı bir hassasiyet oluşacaktır.Dövme yaptırdığınız yerin iyileşmesini hızlandırmak için vazelin kullanmanızı tavsiye ederiz.

Vazelinin zararı var mıdır?

Tabiki her şeyde olduğu gibi vazelini de aşırı kullanmanız bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin güneşli havalarda kullanacağınız vazelin cildinizde kararmaya neden olabileceği gibi, aşırı kullanımının meme kanseri riskini artırabilir. Ayrıca havayla temas eden yerlerinize sürdüğünüz vazelin çevresel tozların cildinize yapışmasına neden olabilir.

Nach oben